Do dnia 19 kwietnia 2020 obowiązywał zakaz przemieszczania się (par 5) izakaz korzystania z określonych miejsc (powszechnie utożsamiany z zakazem przebywania w określonych miejscach) (par. 16). W dniu 16 kwietnia wprowadzono (w par 18) nakaz zakrywania ust i nosa maseczką lub częścią odzieży. Tak więc od 16 kwietnia do 19 kwietnia 2020 włącznie obowiązywał zarówno zakaz przemieszczania się, jak i nakaz zakrywania ust i nosa. Od dnia 20 kwietnia nakaz zakrywania ust i nosa nie ulega zmianie, natomiast modyfikacji ulegają możliwości opuszczenia miejsca zamieszkania.
1. modyfikowanie warunków pracy
wprowadzenie przestoju ekonomicznego art 15 g ustawy o COVID 19 (art. 13 ustawy z 2013 o szczególnych rozwiązaniach dotyczących ochrony miejsc pracy) – w okresie niewykonywania pracy z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy. Pracodawca może wprowadzić przestój ekonomiczny na część wymiaru w porozumieniu zawartym z pracownikami (organizacje związkowe lub przedstawiciele pracowników).
Pracodawca ma możliwość obniżenia wynagrodzenia o maksymalnie 50%, wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę.
Pracodawca jest uprawniony do otrzymania dofinansowania do wynagrodzenia pracowników. Dofinansowanie wynosi maksymalnie połowę minimalnego wynagrodzenia za pracę. Dofinansowanie nie przysługuje do wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie uzyskane w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek, o którym mowa w ust. 1, było wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału
Świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje także uzasadnione i celowe koszty leczenia oraz rehabilitacji poszkodowanego niefinansowane ze środków publicznych (art. 444 § 1 KC)
Rodzice mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego przewidzianego w art. 101 § 3 KRO nabywać dla małoletniego dziecka nieruchomości na podstawie darowizny w stanie wolnym od zobowiązań wobec darczyńcy lub osób trzecich.
Rozwiązanie umowy o pracę przez pracownika, a uprawnienie do odprawy pieniężnej oraz odszkodowania
Sprawca wypadku komunikacyjnego, który w wyniku postępowania karnego zapłacił nawiązkę lub naprawił szkodę może odzyskać zapłacone pieniądze